امروز :

نرم افزارهای نقشه ای

نقشه های پلات نقشه های افست نقشه های کتابی نقشه رستر نقشه وکتور

 نرم افزارهای نقشه ای نقشه های ویژه نرم افزارهای تخصصی

معرفی سیستم اختصاصی راهبری GPS دانا
راهنمون
راهنمای موبایلی نقشه


این سیستم متشکل از یک نرم افزار مادر تحت ویندوز است که قادر به ساخت پکیج های نرم افزاری قابل اجرا بر روی موبایل (با سیستم جاوا) و بر روی PC میباشد. بنابراین محصول نهایی که راهی بازار استفاده خواهد شد همان پکیجهای تحت موبایل و تحت ویندوز میباشند.
با این معماری ویژه نرم افزار، این شرکت قابلیت این را خواهد داشت که با ورود اطلاعات مختلف و متنوع به نرم افزار مادر، پکیجهای مختلفی را برای اجرا روی موبایل و PC تهیه نماید. اطلاعات ورودی شامل نقشه های مختلف جغرافیایی مختصات دار RASTER و VECTOR، و همچنین بانک اطلاعات مکانی وابسته به نقاط و اماکن موجود در سطح هر نقشه میباشند.

الف) خصوصیات نرم افزار مادر : راهنمون مبنا :

1. هدف : امکان تولید پکیج های مستقل و متنوع نرم افزاری کاربرد نقشه های جغرافیائی Vector و Raster برای موبایل (SYMBYAN به ویژه UIQ 3) و PC به دفعات و با اطلاعات ورودی مختلف.

2. قابل اجرا تحت ویندوز XP, VISTA

3. محیط کاربری انگلیسی و فارسی

4. IMPORT نقشه های RASTER با فرمتهای زیر : BMP, JPG, GIF, PNG, TIFF و امکان SPLIT کردن آنها به تعداد دلخواه N ستون در N ردیف با DPI و ابعاد دلخواه و OVERLAP قابل تعریف (با رعایت تناسب ابعادی طول به عرض) و کدگذاری و سازماندهی خودکار آنها برای فراخوانی هنگام نمایش در پکیج.

5. IMPORT نقشه های VECTOR با فرمتهای زیر: DWG, SWF, AI, SVG با حفظ لایه بندی موجود در فایلهای مبدا.

6. IMPORT فایلهای سه بعدی 3DS به همراه فایلهای TEXTURE مربوطه به منظور ساخت و نمایش ساختمانهای سه بعدی روی نقشه دوبعدی

7. IMPORT فایل های بانک اطلاعاتی ACCESS به هر دو زبان فارسی و انگلیسی برای ایجاد لینک میان نقاط متناظر نقشه و بانک اطلاعاتی.

8. قابلیت تعریف POINT های متناظر در نقشه با اطلاعات موجود در DATA BASE معرفی شده، با هدف ایجاد نمایش تصویری نتایج جستجوی متنی. معرفی POINT های فوق هم از طریق نشانگذاری دستی با ماوس بر روی نقشه امکان پذیر است و هم از طریق معرفی طول و عرض جغرافیائی نقاط. در روش دوم نرم افزار میتواند مختصات جغرافیائی نقاط را از خود بانک اطلاعاتی خوانده و لیبل نقطه فوق را بر اساس سایر توضیحات نقطه فوق ایجاد نماید.

9. نرم افزار ا ا������ن معرفی لینک ب��ن نقشه های مختلف والد و فرزند را دارد. مثلا ب ����رتیب زیر : نقشه جهان نما، نقشه قاره ها، نقشه ایران، نقشه استان خوزستان، نقشه شهرستانهای خوزستان.

10. در حین مراحل ساخت پکیج توسط نرم افزار مادر، نمایش شبیه سازی کامل پکیج به شکل WYSIWYG در نرم افزار مادر قابل مشاهد است. همانند نرم افزار Themes Creator موبایلهای سونی اریکسون.

11. امکان طراحی محیط کاربری گرافیکی پکیج، توسط نرم افزار مادر با حداکثر قابلیتها موجود است.

ب) خصوصیات پکیج کاربردی : راهنمون موبایل و راهنمون PC :
1. منو ها : پکیج منوهای زیر را دارد. (پس از اجرای پکیج، و نمایش پیش منوها شامل : معرفی تولیدکننده، معرفی ورژن و ... منوی اصلی یا Main Menu ظاهر میشود) :

a) Navigation (2D – 3D)

b) Map Review (2D – 3D)

c) Setting (units, display, audio, time, date, language …)

d) Search (point – way)

e) Reports and Exports

f) Help


که در نسخه فارسی به شکل زیر دیده میشوند :

a. راهبری ماهواره ای GPS

b. نقشه

c. تنظیمات (واحدها، نمایش، صدا، زمان، تاریخ، زبان و ...)

d. جستجو (نقطه ای و مسیریابی)

e. گزارشات و خروجی ها

f. راهنما

2. مقیاس و درجه زوم محدوده نمایش داده شده مربوط به هر نقطه قابل تعریف است. همچنین قابلیت شروع انتخابی پکیج نیز گنجانده شده تا مثلا همواره ناویگیشن 2 بعدی یا 3 بعدی یا سایر منوها بعنوان اولین بخش نمایش داده شود.

3. Map review: پس از نمایش نقطه مورد نظر در نقشه، کاربر امکان جابجائی و زوم در نقشه را به شکل 2 یا 3 بعدی دارد. همچنین با فشردن یک کلید مشخص قابل تعریف کاربر میتواند روی لینکهای نقشه حرکت نماید که با فشردن کلید فایر لینک فوق فعال خواهد شد. این لینکها برای نمایش اطلاعات خارج از نقشه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
4. امکانات تبلیغاتی :

a. امکان نمایش بنرهای تبلیغاتی رستر (ANIMATED GIF, PNG, JPG) و وکتور (TEXT با زمینه رنگی) در لبه پائین یا بالای کادر (خصوصا نسخه موبایلی) با عرض (ارتفاع) دلخواه بر حسب پیکسل وجود دارد. همچنین این بنرها امکان تنظیم نمایش یک یا چندین بنر را با زمانهای قابل تعریف دارند.

b. امکان نمایش تبلیغات با توجه به نزدیکی یا ورود به محدوده یک نقطه جغرافیائی خاص وجود دارد (نزدیک شدن به یک نقطه یا محدوده خاص، منجر به نمایش یک پیام تبلیغاتی به یکی از اشکال ICON, POP UP, BANNER میشود)

5. قابلیتهای مربوط به GPS :

a. پکیج امکان ارتباط با گیرنده های GPS بلوتوث موجود در بازار را برای مشاهده موقعیت مکانی کاربر بر روی نقشه و سایر اطلاعات مربوطه را دارد : سرعت، ارتفاع از سطح دریا، تعداد ماهواره های مرتبط، ساعت جهانی، ساعت لوکال، مدت زمان حرکت، مسافت طی شده، جهت حرکت به درجه و ...

b. امکان EXPORT و IMPORT و تغییر خصوصیات نقاط و تراکها در پکیج موجود است. فرمتهای مورد نظر عبارتند از : GPX, KML, CSV

c. امکان ارسال و دریافت ON LINE و OFF LINE مختصات جغرافیائی از طریق GPRS, BLUETOOTH, SMS و کارت حافظه موبایل با هدف مونیتور کردن مکان جغرافیائی فرستنده در دستگاه گیرنده که نهایتاً پکیج بر اساس این مختصات سایر اطلاعات جانبی همچون سرعت، جهت، سمت، ارتفاع از سطح دریا و ... را نمایش خواهد داد.

6. قابلیتهای مربوطه به مسیر یابی : پکیج امکان LOAD و SAVE نقاط و مسیرهای پیموده شده دلخواه و ذخیره آنها به فرمت مناسب را (GPX, KML, CSV) همراه با تاریخ و ساعت مربوطه دارد.

7. قابلیتهای امنیتی : نرم افزار صرفاً از روی CD اوریژینال خریداری شده بر روی یک دستگاه موبایل یا کامپیوتر مشخص و با دفعات نصب محدود (1 یا 3 مرتبه) قابل نصب میباشد.

8. تاریخ مصرف : پکیج دارای تاریخ مصرف قابل تعریف است و بعد از آن غیر فعال میشود.

9. مسیریابی : پکیج توانایی مسیریابی بین دو نقطه را با دریافت نام آنها به شکل نمایش مسیر دارد. این فرآیند سه مرحله مستقل دارد : 1) مبتنی بر اطلاعات مکانی 2) مبتنی بر علائم راهنمای و رانندگی 3) مبتنی بر اطلاعات ترافیکی. حالت سوم تا فراگیر نشدن کامل این سیستم یا سیستمهای مشابه قابل استفاده نیست اما دو حالت اول عملیاتی و کاربردی میباشند.

10. امکان خاموش و روشن کردن لایه های اطلاعاتی مختلف روی نقشه :

a. معابر

b. ساختمانها

c. اماکن به تفکیک نوع : مسکونی، اداری، تجاری، مدرسه، بیمارستان، نقاط دیدنی و ...

d. نقاط قابل تعریف توسط کاربر : با امکان اختصاص نام، مشخصات، آیکون دلخواه

11. اعلام فاصله باقیمانده تا نقاط بعدی نقطه تعریف شده بعنوان مقصد به شکل تصویری و صوتی

12. اعلام فاصله و زمان طی شده از نقطه تعریف شده بعنوان مبدا به شکل تصویری و صوتی

13. هشدارها و آلارم ها : درج امکان اعلام جرائم رانندگی با استفاده از بانک اطلاعاتی علائم رانندگی پکیج (سرعت، گردش به چپ و راست، توقف و ...)

14. امکان استفاده از راهنماهای صوتی به منظور ارائه اطلاعات حرکتی و مکانی

15. امکان ارسال گزارشات کاربر از طریق GPRS, SMS, BLUETOOTH, USB با سازماندهی شده ترین حالت ممکن جهت اصلاح مسیرها و معابر و نظایر آن. این امکان توسط تیم UPDATE برای ثبت و انتقال تغییرات معابر و اماکن به روش ONLINE و OFF LINE استفاده میگردد. مشخصات زیر به عنوان PROPERTIES در گزارشات فوق درج میشود :

a. مختصات سه گانه جغرافیایی

b. زمان و تاریخ

c. نوع گزارش (قابل انتخاب از یک فهرست از پیش تعیین شده یا نوشتن یک متن انتخابی جدید)

16. قابلیت تنظیم GUI برای موبایلهای مختلف از نظر ابعاد صفحه نمایش و موارد مشابه

17. قابلیت ضبط و نمایش فایلهای تصویری و فیلمی (JPG, BMP, AVI, WMV, 3GP) از SCREEN دستگاه بعنوان گزارش مستند حرکت با هدف ثبت مستندات. قابل استفاده بعنوان جعبه سیاه در بررسی علت تصادفات و سوانح.

18. قابلیتهای نمایش 2 بعدی (حالت پیش فرض) نقشه : قابلیت تعریف مقیاس نقشه (ارتفاع دوربین ناظر از سطح زمین)

19. قابلیتهای نمایش 3 بعدی نقشه : امکان تعریف زاویه دید، میدان دید، ارتفاع دوربین ناظر، جهت و سمت دوربین ناظر

20. پشتیبانی از تاریخ هجری شمسی، میلادی و قمری

21. اطلاعات جانبی : فاصله شهرها

22. امکان تعریف لینک به صفحات ثانویه مربوط به نقاط توریستی، تجاری و تبلیغاتی با امکان ارائه اطلاعات نوشتاری، صوتی و تصویری

23. امکان نمایش PREVIEW مسیر حرکت (مبدا تا مقصد مشخص) با سرعت انتخاب X SPEED و EXPORT آن با فایل تصویری و فیلمی استاندارد.

24. امکان انتخاب زبان GUI از سه حالت فارسی، عربی و انگلیسی

25. سازگاری با حالت نمایش LANDSCAPE و PORTRATE در موبایلهای مختلف

26. رادار GPS موبایلی : درج امکان ارتباط online دو یا چند موبایل دارای پکیج فوق از طریق sms (یا GPRS در حالتی که اپراتور همراه اول این قابلیت را در شبکه موبایل کشور فعال نماید) برای مونیتور کردن خط سیر یکدیگر. از دو طریق 1) موبایل - موبایل و 2) موبایل – sms center – موبایل. در روش دوم محدودیت تعداد اعضای شبکه وجود ندارد چون گیرنده sms ها یک شماره sms دریافت شده از مخابرات است که بعنوان پل ارتباطی شبکه عمل میکند و قادر به ارجاع همزمان یا مستقل sms ها به یک یا چند موبایل و PC میباشد. این قابلیت نرم افزار در سازمانها و مجموعه های مختلف دولتی و خصوصی قابلیت کاربرد بعنوان رادار واحدهای سیار خودروئی و پیاده را در تمام گستره کشور و سایر کشورهایی که با ایران تفاهم نامه مخابرات موبایل امضا کرده اند را بعنوان یک دیسپاچینگ REAL TIME دارد. 

دانا : دانشنامه نقشه ای ایران   -    وابسته به شرکت طراحی فراگیر برآیند

          راهنمون

 

معرفی
فرمتهای نقشه ای
خدمات نقشه ای
فروشگاه نقشه
اپ مبتنی بر نقشه
نقشه های On Line
نقشه های تولیدی
تماس
صفحه اصلی